BASE CAMP CALENDAR EAGLE SCOUTS ETERNAL CAMPGROUND PHOTO ALBUM FAQs JOINING ABOUT US
Moira Adamik
Den Leader
Gregory Baldwin
Scout
Jan 11 200
2
 

 

Donald Birkbeck
Scoutmaster, 1956-1957
May 23 1997
 

 

Syl Bongiorno
Troop Committee
Jack Bonzani
Chartered Organization Representative, 1969-1975
St. George Award, 1976
Explorer Post 22 Adviser
Nick Borgia
Troop Committee
St. George Award, 1990
 

 

Peter Boyd
Scout
Christopher Callahan Sr.
Scout, 1950's
Scout Family
Constant Troop Supporter

Oct 11 2020
Rosemarie Callahan
Den Leader
Scout Family
Constant Troop Supporter
 Dec 22
2019
 

 

Joseph Canale
Troop Committee Chairman, 1956-1958
Harry Canese
Troop Committee
St. George Award 1990
Vigil Honor Member, OA
Adrian Carney
Scout
January 11 2007
Vincent M. Caruso
Troop Committee
May 15 2014
Ann Caso
Den Leader
Pack
Committee
St. George Award 1986
May 21 2008
Paul Caso Paul Caso
Eagle Scout, 1969
Nov 19 2009
Johnny Cazassus
Scout
April 30 2011
Ed Craig
Troop Committee
 

 

Felice "Phil" DeLucia
Chartered Organization Representative, 1964-1969
Troop Committee
 

 

Cornelius Dickerson Jr.
 

 

Cornelius Dickerson Sr.
Nicholas J Fialo Nicholas J. Fialo
Scout

December 2
200
8
Dorothy Fletcher
Troop Committee
St. George Award 1983

April 20 2004
Bob Fox
Troop Committee
St. George Award 1978

Jack Franca

John Franca ("Deacon Jack")
Troop Committee
Webelos Leader
September 29 2009
 

 

Sam Franza
Troop Committee

Garze

Anthony "Garze" Garzillo
Troop Committee
May 21 2019

 

Pat Garzillo
Scout
Jun 25 2013
Joseph Giamboi
Eagle Scout, 2008
Vigil Honor Member, OA, 2011
Assistant Scoutmaster
Shu Shu Gah Lodge, OA - Lodge Chief

Jun 20 2016
Marie Guzzardo
Den Leader
Karl Heinzen
Eagle Scout, 2003
Assistant Scoutmaster
Oct 8 2006
Ed Hemway
Troop Committee
George Hendrick
Troop Committee
Pat Hendrick
Den Leader
 

 

Rev. John Kean
Chaplain
Ed Krause
Cubmaster, 1959-1981
St. George Award, 1975
 

 

John Langford
Scout
, 1957-1962
Senior Patrol Leader

Oct 2018
Foster Lawrence
Scoutmaster, 1957-1959
Chartered Organization Rep, 1959-1960

Aug 25 2005

Matthew Leonard
Scout
Sep 11 2001
James Lynch
Troop Committee
Ann Mannix
Founder of Pack 22 in 1959
Den Leader 1959 -1979
Cubmaster 1979 2009

Mar 6 2012
Colum Marrinan
Scout
Dorothy Mazza
Den Leader
Oct 15 2013
 

 

George McKuen
Troop Committee
 

 

John Moogan
Troop Committee
Tommy Moogan Thomas F "Tommy" Moogan
Scoutmaster 1966-1968
Apr 17
2020
John "Jack" Murphy
Chartered Organization Representative, 1975 - 2018
St. George Award, 1988

May
18 2018
Loretta Murphy
Ja
n 14 2005
Vincent O'Connell
Troop Committee
Joseph Perry Sr.
Troop Committee
 

 

Bruno Pizzimenti
Chartered Organization Representative, 1960-1965
Mary Race
Den Leader
Walter Race
Troop Committee
Webelos Leader
St. George Award 1983
Nov 9,1991

Edwin Ramos
Webelos Leader
May 15 2007
Sam Repole
Troop Committee Chair
1967 - 2020
St. George Award 1986
Vigil Honor Member, OA
Catholic Committee on Scouting Lifetime Achievement Award, 2008
Catholic Committee on Scouting Chairman's Award, 2010
May 28 2020
Billy Ryan
Former Scout
Assistant Scoutmaster
Troop Committee
 

 

Mr. Sanchez
Troop Committee
Anthony Scimica
Scout
Troop Committee
St. George Award 1983
Sally Sicignano
Den Leader
St. George Award 1977

Jan 2 2008

John Duncan Sommerville
Scout
Dec 28 1982
Pedro Torres
Troop Committee
Webelos Leader

Jan 2004
 

 

Dot Worsdale
Den Leader
   

 


If you know of someone that we should include, or would like to send a picture, information, or comment, please email us at here.